Piekielna Brama i Piekło Dalejowskie.

Piekielna Brama i Piekło Dalejowskie - gdzie Diabły jodły hodują.

Wędrując przez podmokłe bory jodłowe, nagle stajemy przed niewielką Skalną Bramą. Słyszałem że to wejście do piekieł i wcale mnie to nie dziwi wszak jesteśmy na „Szlaku Piekielnym” o krwistym, czerwonym kolorze. Idziemy naprzód! W ukłonie przechodzimy pod piaskowym głazem.
Po kilkudziesięciu minutach docieramy do uroczyska zwanym „Piekłem Dalejowskim”, usianym piaskowcowymi skałkami.
Ale gdzie te diabły?...
...śpią w licznych skalnych norach i schroniskach. Poczekajmy do północy to na pewno kilka uda się zobaczyć.

Spis treści:

  • Położenie, dojazd i dojście;
  • Mapa i trasa;
  • Opis miejsca i zdjęcia;
  • Przydatne linki
Brama Piekielna na Piekielnym Szlaku
Brama Piekielna na Szlaku Piekielnym w Górach Świętokrzyskich.



Położenie, dojazd i dojście:

Brama Piekielna jak i skałki Piekło Dalejowskie znajdują się w Górach Świętokrzyskich, powiat skarżyski, gmina Bliżyn. Samochodem można dojechać do wsi Jastrzębia i zaparkować TUTAJ i dalej wędrować szlakiem czerwonym (Szlak Piekielny). Obie atrakcje są czynne cała dobę a zwiedzanie jest bezpłatne. 


Mapa i trasa:

  • trasa na Mapach Google;
  • trasa na Mapy.cz;
  • ślad GPX (do wykorzystania w aplikacjach, smartwatchach, odbiornikach GPS, itp.)
    (!) Powyższe linki mogą działać różnie w zależności od urządzeń, typów aplikacji, przeglądarek, zasięgu sieci, itp. Zalecam przetestować nawigację przed wyruszeniem w teren.

Poniżej mapka z naniesionym śladem trasy w popularnej - Google Maps. Proponuję jednak pobrać Ślad GPS i otworzyć go na miejscu w aplikacji zgodnie z własnymi preferencjami. Można też oczywiście nawigować bezpośrednio na Mapach Google ale trzeba pamiętać że musimy być w zasięgu sieci GSM.  Zaproponowałem tytaj trasę w formie "pętli" ale jeżeli nie czujesz się na siłach wyruszyć "na przełaj" to lepiej będzie wrócić tą samą drogą. Jeżeli lubisz wyzwania i nie boisz się bezdroży to za pomocą poniżej umieszczonych wskazówek, śladu i mapy bez trudu wrócisz na miejsce startu inną drogą.
Podejmujesz wyzwanie ?



Opis miejsca i zdjęcia:

Zostawiamy samochód na niewielkim leśnym parkingu i kierujemy się na południowy-zachód zgodnie ze znakami szlaku czerwonego. Mijamy szlaban Lasów Państwowych by po kilku minutach skręcić w lewo do jodłowego boru.


Piekło Dalejowskie - tu zostaw samochód
Tutaj zaczynamy nasz spacerek.

Mnie tutaj zachwyciły lasy. Przyzwyczajony jestem  głównie do monokulturowych i suchych lasów Jurajskich tutaj doświadczam takiego zróżnicowania gatunkowego z przewagą Jodły - to wspaniałe.
Maszerując „szlakiem piekielnym” od strony północno-zachodniej, Piekielna Brama wyłania się niemal z zaskoczenia! Jakby wyrasta z podziemi – w końcu to wejście do piekieł.


Piekielna Brama na Szlaku Piekielnym
Nagle jak z pod ziemi wyłania się ona...
...cała z piaskowca


BraBy przestąpić piekielne progi „głowę w pokłonie należy schylić przestępując bramę”. Nie, to nie prawda jak mówi legenda że niepokornym głaz „zwali się na łeb” ale guza można się nabawić adekwatnie do wzrostu.ma Piekielna - skała z piaskowca
Przechodząc przez Bramę Piekielną nie zapomnij o ukłonie.


Pamiętaj by: „głowę w pokłonie schylić przestępując bramę”.
Nie, to nie prawda jak mówi legenda że niepokornym głaz „zwali się na łeb” ale guza można się nabawić adekwatnego do wzrostu.


Ostatnie spojrzenie i kierujemy się do Piekła
zostało zaledwie 800 m.


Kiedy już wystarczająco nacieszymy oczy Piekielną Bramą czy nawet skusimy się na krótki odpoczynek w tym miejscu (znajduje się tu wiata turystyczna) – ruszamy w dalszą drogę. Od tego miejsca będzie towarzyszył drugi szlak – zielony: Bliżyn – Żagnańsk. Ruszamy na wschód.


rzeka Zebrza województwo świętokrzyskie
Strumyk Zebrza kolejne miła niespodzianka okolicznych lasów.


Po kilkunastu minutach przechodzimy przez rzeczkę Zebrza którą – za uroczyskiem Piekło Dalejowskie – spotkamy po raz drugi, kiedy zdecydujemy się wracać do samochodu „na przełaj”.
Po kilku minutach za strumykiem skręcamy ostro w lewo (północ) zgodnie ze znakami szlaku czerwonego i dość szybko napotykamy pierwszy głaz „Piekła” skryty w lesie. Od tego miejsca proponuję wspomagać się załączonym śladem trasy lub samemu pomyszkować wśród skałek, gdyż sam szlak omija ciekawe obiekty i doprowadzi nas do leśnego skrzyżowania z wiatką turystyczną. Uwaga – teren dość podmokły, zwłaszcza po roztopach lub obfitych odpadach.


Piekło Dalejowskie - głaz przy szlaku
Pierwszy głaz który leży niedaleko Piekielnego Szlaku.


Przejście pomiędzy głazami.


Piekło Dalejowskie
Po prawej widoczna Grota w Skałach Dalejowskich.


Korzeń udający leśnego Czarta.


Niestety nie dane mi było znaleźć w internecie żadnego „skałoplanu” tego uroczyska, dlatego nie mogę prawidłowo oznaczyć poszczególnych skałek. Doszedłem także do wniosku że jeszcze nie wszystko tutaj widziałem więc na pewno kiedyś wrócę.


Skały Dalejowskie
Kolejny mały kanion w Piekle.


Piekło Dalejowskie
Rzut oka na piekielne labirynty.


Kiedy już pochodzimy pomiędzy piaskowcami, przemkniemy przez rozliczne kaniony, zajrzymy do pieczar czy przekroczymy „Rajską Bramę” – musimy odnaleźć turystyczną wiatkę przy której napotkamy czerwony „Piekielny Szlak”. Teraz trzeba podjąć decyzję: wracamy tą samą drogą którą przyszliśmy czy „robimy pętelkę” - powrót inną (znacznie krótszą) ale nie oznakowaną trasą.


Piekło Dalejowskie - filar bramy skalnej
Głaz tuż przy wiacie turystycznej.
Przy niej przebiegają szlaki


Piekło Dalejowskie - wiata turystyczna
Wiata turystyczna przy wejściu / wyjściu z Piekła Dalejowskiego.


Szlak Piekielny - Piekło Dalejowskie
Ostatnie spojrzenie na skałki 
i wracamy wracamy na parking.

Podejmując decyzję o marszu przez bezdroża, kierujemy się na północ zgodnie ze oznaczeniami szlaków pieszych (czerwonym i zielonym) lub Ślad Trasy zawarty na tej stronie. Bez względu który wariant wybierzemy (przy drugiej opcji też dojdziemy do w/w szlaków) idziemy około 800 metrów na północ dochodząc na utwardzoną polanę (skład drewna) i szutrową drogę gospodarczą (kierującą się na południowy wschód). 

Na polance skręcamy zgodnie ze znakami szlaków w lewo, przekraczamy ponownie strumień Zebrza i na pierwszym napotkanym rozwidleniu dróg (patrz zdjęcie poniżej - czerwona strzałka) schodzimy ze szlaków na lewo, wchodząc w leśny dukt - południowy-zachód.


Pętelka - Brama Piekielna, Piekło Dalejowskie
Na rozwidleniu kierujemy się na lewo
w leśny, trawiasty dukt.

Przez dwa kolejne, leśne skrzyżowania idziemy na wprost - droga lekko pnie się pod górę. Po około 10 minutach dochodzimy do poprzecznej, wyraźnej drogi (Tutaj), z tego miejsca musimy wejść do lasu (azymut 290º) bo drogi zaznaczonej na mapy.cz nie odnajdziemy.  Korzystając ze śladu oraz odnajdując  przedstawione poniżej charakterystyczne punkty, bez trudu wejdziemy na drogę prowadzącą prosto na parking przez przysiółek Buki - to niecały kilometr.

Pierwszym z punktów orientacyjnych są rosnące tuż na skraju lasu trzy gatunki drzew w jednej kępie: małej Jodły oraz dorodnej Brzozy i Olchy.

Leśna symbioza Jodła, Olcha, Brzoza
pkt 1 - symbioza trzech drzew:
Jodła, Brzoza, Olcha.

Drugi punkt to leśny słupek oddziałowy i drzewo z niebieskimi pasami które prawdopodobnie wyznaczają niewidoczną drogę. Po lewej stronie powinniśmy także widzieć granicę gęstego, świerkowego lasu - idziemy wzdłuż tej granicy - azymut ok 290º

Piekło Dalejowskie na przełaj
pkt 2 - słupek oddziałowy i drzewo z niebieskimi pasami.

Trzeci punkt to kępa Olch charakterystyczna dla podmokłego lasu. Niedługo z lewej strony powinniśmy zauważyć drogę wychodzącą z lasu.

Olzy Świętokrzyskie
pkt 3 - kępa olchowa (olzy).

Czwarty punkt to początek prostej drogi do parkingu.

pkt 4 - początek drogi przed Buki do Jarzębia


Przydatne linki:

  • [ŚLAD TRASY] (Track) do pobrania na telefon, SmartWatch czy urządzenie GPS - znacznie ułatwi nawigację w terenie, nieodzowne w drodze "na przełaj". Ten plik trzeba pobrać na urządzenie i otworzyć za pomocą odpowiedniej aplikacji.
  • [TRASA na MAPY.CZ] z naniesioną trasą - najlepsze rezultaty uzyskasz instalując aplikację mapy.cz.
  • [post FB; grupa Na Szlaku] - Grupa Na Szlaku dla tych co chcą wspólnie wędrować lub dzielić się wrażeniami z wycieczek.
  • Położenie punktów na Mapach Google